Home
Main menu
Language
Login Form
Rambler's Top100
Advertisement
Advertisement
ALLRUSSIAN BORZOIS SPECIALITY - CLUB WINNER Print E-mail
Written by   
ALLRUSSIAN BORZOIS SPECIALITY
OF NATIONAL BORZOIS CLUB

"Club Winner"
31 January 2009 ., Moscow
Judge: Ivanov A. (Russia)
Name Sex D. of B. Parents Owner Class Mark, place

BEYOND BELIEF ROYAL LILY

m 12.08.08

ORLOW KALINOW x TANGENTIALA NIJINSKI BALLET (PARTESOVA)

VAGINA U.A., Moscow baby without mark
VASKES MAVR m 10.06.08 RUS EKSTRIM FARTOVYI x VASKES UGROZA (ShIVERSKIH) ShIVERSKIH V.S., Moscow puppy very prom.,
Best Puppy

AMETIST

m 8.08.07, ANIS x GLAFIRA (PETROVA) KORSHUNOVA I.A., Moscow junior exc. 4
AMETISTOVAYa SVORA LAZURIT
m 03.03.08 CARS IVANS FARAON x POLONGAIN KAPITOLINA (DZYuBA) BONDAR' N.O., Moscow junior very good
BERENDEI IZ DOMA KARPOVOI m 25.05.08 ChARODEI IZ DOMA KARPOVOI x SKAZKA IZ DOMA KARPOVOI (KARPOVA) KARPOVA N.G., Moscow junior - - -

ELISEI IZ RAZDOL'Ya

m 13.01.08 STARAJA RUSSA BABITZIN x ChERNAYa POLNOCh' IZ RAZDOL'Ya (UVAROV) UVAROV S.B., Moscow junior exc. 3

EREMEI IZ RAZDOL'Ya

m 13.01.08 STARAJA RUSSA BABITZIN x ChERNAYa POLNOCh' IZ RAZDOL'Ya (UVAROV) LITVINOVA N.A., Moscow junior exc. 1, CW
Junior Club Winner
EROFEI IZ RAZDOL'Ya
m 13.01.08 STARAJA RUSSA BABITZIN x ChERNAYa POLNOCh' IZ RAZDOL'Ya (UVAROV) UVAROV S.B., Moscow junior exc. 2
PALASh
m 04.02.08 N-RAZBOI x RETIVA (KOBOZEVA) ChEKNIZOVA A.S., Moscow junior good
RUSICH GARDEMARIN m 24.02.08 BERKUT RUSICH DE L`AERMITAGED D`EOLE x RUSICH REChEN'KA (KORShUNOVA) KORSHUNOVA I.A. & KURDUN I. L., Moscow junior very good
SOLOV'EV KOVYL' m 07.07.07 SOLOV'EV LIVEN' x SOLOV'EV KRASA DEVICA (OSTROVSKAYa) OSTROVSKAYa M.G. & USPENSKII D.Ya., Moscow junior - - -
ShTORM IZ DOMA KARPOVOI
m 08.11.07 NEJINSKII IZ DOMA KARPOVOI x ISCHYMA HARMONY (KARPOVA) PATRINA G.A., Moscow junior very good
ALEKSANDRIT m 17.06.07 ZAGAR RAZDOL'Ya x ARTEMIDA (ROZONOVA) ROZONOVA E.V., TVER REGION intermed. - - -
AMULET m 17.06.07 ZAGAR RAZDOL'Ya x ARTEMIDA (ROZONOVA) ROZONOVA E.V., TVER REGION intermed. - - -
VASKES KAZNAChEI m 25.04.07 SOKOL & K EVGENII ONEGIN x VASKES UTEHA (ShIVERSKIH) KUPRIEVA V.A. ~ SOKOLOVA E.A., Moscow intermed. exc. 1, CW
C Ch NBC
VASKES KONTAKT m 25.04.07 SOKOL & K EVGENII ONEGIN x VASKES UTEHA (ShIVERSKIH) SOKOLOVA E.A. ~ LEDNEVA I.V., Moscow intermed. exc. 2
POIMISTYI m 24.06.07 ANIS x PEChUGA (POZNANSKAYa) GOZ O.V., Moscow intermed. very good
RUSICH BATYR' m 14.05.07 RUSICH HRIZOLIT x RUSICH FRIVOL' (KORShUNOVA) BONDAR' N.O., Moscow intermed. exc. 3
RUSICH BRASLET m 14.05.07 RUSICH HRIZOLIT x RUSICH FRIVOL' (KORShUNOVA) KORSHUNOVA I.A., Moscow intermed. exc. 4
YaNYChAR IZ RAZDOL'Ya m 14.02.07 ZAGAR IZ RAZDOL'Ya x HEPI HEPRI SERAFIMA (UVAROV) GORDEEVA V.E., Moscow intermed. very good
GRIDEN' m 12.08.05 ATAMAN x ZABAVA (MALLING) GURYLEV V.K., Moscow open - - -
D-ASMODEI m 21.11.06 ANDERSEN DU GRAND FRESNOY x AMETISTOVAYa SVORA YaZYChNICA (SINChENKO) SIDORENKO O.N., Moscow open exc. 1, CW, C Ch NBC
ZNOI m 01.07.03 MANITIAS KRASNYI ORIEL x HACCINI RUS GARDENIYa (GAIDAS') GAIDAS' N.A., Moscow open very good
LUNNAYa RADUGA LUChShII IZ LUChShIH m 17.04.07 LUNNAYa RADUGA BENEFIS BEST IN ShOU x VASILISA PREKRASNAYa IZ PODNEBES'Ya (BALAKIREVA) BALAKIREVA E.A., Moscow open exc. 2, CC
RUCCKII STANDART BARChUK m 16.09.03 GILYaI RUSICH x EXLIBRIS CANES BELOE NOTSHI (IVAShIN) KORSHUNOVA I.A., Moscow open good
1-III hare
BORZOI CARSKII BLESK
m 05.04.06 BORZOI ROMANOVS SANTAR x EL'KA (TIHONOVA) OBUHOVSKII D.V., SUZDAL' working exc. 2, CC
1-III (wolf)
ZAKATAI
m 09.04.01 SVERKAI x ZAVITUShKA (DMITRIEV) KOKShAROVA V.A., Moscow working - - -
1-II hare
MIZGIR' IZ RAZDOL'Ya
m 15.05.06 ChERNYI MONARH IZ RAZDOL'Ya x LEICRO`S RUSSIAN ZOLKA ZARA (UVAROV) SEVAST'YaNOV M.O., Moscow working exc. 1, CW
2-III hare
RAZGULYaI YaNTARNYI
m 14.07.07 PONTII PILAT x RAZGULYaI RYaBINA (MOLEV) ORLOVA M.O.~ MOLEV S.Yu., Moscow working exc. 3
CH RKF, RFLS
KUDEYaR IZ DOMA KARPOVOI
m 30.05.06 NEJINSKII IZ DOMA KARPOVOI x SOLOV'EV DYM OTEChESTVA (KARPOVA) PATRINA G., Moscow winner very good
C Ch NBC
PARAMON
m 14.03.04 BASURMAN x PEChUGA (POZNANSKAYa) POZNANSKAYa S.Yu., Moscow winner good
J CLUB CH
RUSICH ARGAMAK
m 25.03.07 RODNICHOK HOMIEROVITCH BOLDAREFFCHINO x (KORShUNOVA) KORSHUNOVA I.A., Moscow winner exc. without place
RUS CH
SOKOL & K DRUG SERDEChNYI RAZGULYaI
m 08.10.05 VERNYI FROM MAGIYa DVIJENIYa x ELEI VOJA (SOKOLOVA) POPOVA T.V., Moscow winner exc. without place
RUS CH, J RUS CH
SOLOV'EV PEGAS

m 22.01.06 SNEGOVIK HOMIEROVICH BOLDAREFFCHINO x OAKLARA MARINA BY STARLIGHT (OSTROVSKAYa) CYGANKOVA E.E., Moscow winner very good
RUS CH, J RUS CH
BERKUT RUSICH DE L`AERMITAGE D`EOLE
m 15.10.06 GAMAJUN AURORA x SIBELL AZ AFTAB FAIZABAD (France) KORSHUNOVA I.A., Moscow champion exc. 2, CC
RUS CH, J CLUB WINNER
KOLDUN IZ DOMA KARPOVOI

m 30.05.06 NEJINSKII IZ DOMA KARPOVOI x SOLOV'EV DYM OTEChESTVA (KARPOVA) KARPOVA N.G., Moscow champion - - -
RUS CH, J RUS CH, J CLUB CH, 2 C Ch NBC
PONTII PILAT
m 14.03.04 BASURMAN x PEChUGA (POZNANSKAYa) LANCOV S.V., MOSCOW REG. champion exc. 3, CC
RUS CH
SOKOL & K EVGENII ONEGIN
m 05.11.05 DORSDORF REKORD x LUNNAYa RADUGA ChUDA SVETA (SOKOLOVA) VLADIMIROVA Yu.S., Moscow champion exc. 1, CW, C Ch NBC
Inter Ch, Grand RUS CH, Ch CLUB, RUS, BEL, FIN, RKF
ZAGAR IZ RAZDOL'Ya
m 20.05.04 STARAJA RUSSIA BABIDZIN x ChERNAYa POLNOCh' IZ RAZDOL'Ya (UVAROV) UVAROV S.B., Moscow. Club Ch exc. 1, CW, Best male, Club winner, Best of Breed
GRAND RUS CH, RUS CH, CLUB CH
MAHNO IZ DOMA KARPOVOI
m 17.01.02 ChARODEI ChERNYI x AMAGAMMA MOLNIYa (KARPOVA) LEDNEVA I.V., Moscow Club Ch exc. 2

GRAND RUS CH, RUS CH, CLUB,
ALMAZ

m 17.10.99 AL'DEBARAN DE NOBILE VEL'TRUS x ZADIRA (SURNIKOVA) SURNIKOVA E.V., TVER REG. veteran - - -
GRAND RUS CH, CH CLUB, RUS, INTER CH
DORSDORF REKORD
m 16.07.00 LETAI x BASANDRIN BESPODOBNAYa YaShMA (DOROGOVA) VLADIMIROVA Yu.S., Moscow. veteran exc. 1, CW
VASKES MEChTA f 10.06.08 RUS EKSTRIM FARTOVYI x VASKES UGROZA (ShIVERSKIH) ShIVERSKIH V.S., Moscow. puppy promis.
VASKES MORAL' f 10.06.08 RUS EKSTRIM FARTOVYI x VASKES UGROZA (ShIVERSKIH) ShITIKOVA V., Moscow puppy - - -
HACCINI RUS ChERNIKA f 27.05.08 BRUSNIChNYI LIST x HACCINI RUS IVUShKA (HLOPOV) HLOPOV G., Moscow puppy - - -
ELIZAVETA IZ RAZDOL'Ya f 13.01.08 STARAJA RUSSA BABITZIN x ChERNAYa POLNOCh' IZ RAZDOL'Ya (UVAROV) POLOTNYuK O.A., Moscow junior exc. 2, JCC
ZABAVA f 14.02.08 RUCCKII STANDART BARChUK x ARKAS ARUNA SLAVYaNKA TROYaNKA (DVORECKAYa) SAZONOVA Yu., Moscow junior very good
LUNNAYa RADUGA PRIVYChKA POBEJDAT' f 11.03.08 LUNNAYa RADUGA ChEREZ TERNII K ZVEZDAM x LUNNAYa RADUGA KORONY ROCCIISKOI IMPERII (BALAKIREVA) BALAKIREVA E.A., Moscow junior exc. 3
PECCO f 04.02.08 N-RAZBOI x RETIVA (KOBOZEVA) ChEKNIZOVA A.S., Moscow junior very good
RUSICH GVARDIYa f 24.02.08 BERKUT RUSICH DE L`AERMITAGED D`EOLE x RUSICH REChEN'KA (KORShUNOVA) KORSHUNOVA I.A., Moscow junior very good
SOLOV'EV ChESLAVA f 25.11.07 ZAGAR IZ RAZDOL'Ya x ATAMANKA VAN WISINSKAJA (OSTROVSKAYa) MUSIENKO N.E. & OSTROVSKAYa M.G., Moscow junior exc. 1, CW, Jun Club Winner, Best Junior
VASKES KACCIOPEYa f 25.04.06 SOKOL & K EVGENII ONEGIN x VASKES UTEHA (ShIVERSKIH) SOKOLOVA E.A., Moscow intermed. exc. 2
LUNNAYa RADUGA LEGENDA ROCCII f 17.04.07 LUNNAYa RADUGA BENEFIS BEST IN ShOU x VASILISA PREKRASNAYa IZ PODNEBES'Ya (BALAKIREVA) BALAKIREVA E.A., Moscow intermed. exc. 1, CW, C Ch NBC
PRISKAZKA f 24.06.07 ANIS x PEChUGA (POZNANSKAYa) POZNANSKAYa S.Yu., Moscow intermed. very good
ShALOST' IZ DOMA KARPOVOI f 08.11.07 NEJINSKII IZ DOMA KARPOVOI x ISHYMA HARMONY (KARPOVA) KARPOVA N.G., Moscow intermed. - - -
VASKES BALLADA f 21.02.06 AMAGAMMA FERRAPONT x VASKES UGROZA (ShIVERSKIH) ShIVERSKIH V.S., Moscow open exc. 4, CC
DINASTIYa IZ KITEJ GRADA f 25.04.07 IROD x SKIFSKAYa ZVEZDA IZ KITEJ GRADA (STEPANOVA) TROFIMOVA E.I., KALUGA open very good
MAGIYa DVIJENIYa ALHIMIYa f 27.08.05 NO INFORMATION RUSECKAYa M.V., Moscow open exc. 3, CC
PLATINA f 18.05.06 ANIS x BOYaRYNYa LYuBUShKA (LARYuShENKOVA) TRUBICYNA N.O., Moscow open exc. 2, CC
RUSICH YaKUTIYa f 22.09.06 RUSICH x RUSICH (KORShUNOVA) KORSHUNOVA I.A., Moscow open exc. 1, CW, C Ch NBC
HACCINI RUS PAPRIKA f 17.12.06 BRUSNIChNYI LIST x HACCINI RUS IVUShKA (HLOPOV) MAKShAKOVA M.V., Moscow open very good
1-II - fox, 3-III hare
BARYNYa IZ RAZDOL'Ya
f 27.10.06 ZAGAR IZ RAZDOL'Ya x MANITIAS VASILISA (UVAROV) UVAROV S.B., Moscow working exc. 1, CW, C Ch NBC
1-III hare
BORZOI CARSKII BLAGODAT'
f 05.04.04 BORZOI ROMANOVS SANTAR x EL'KA (TIHONOVA) TIHONOVA T.A., Moscow working very good
working
MAZURKA REZVAYa IZ RAZDOL'Ya
f 15.05.06 ChERNYI MONARH IZ RAZDOL'Ya x LEICRO`S RUSSIAN ZOLKA ZARA (UVAROV) TRUBICYNA N.O., Moscow working very good
CAC
KRASA IZ DOMA KARPOVOI
f 30.05.06 NIJINSKII IZ DOMA KARPOVOI x SOLOV'EV DYM OTEChESTVA (KARPOVA) KARPOVA N.G., Moscow winner - - -
1-III hare; C Ch NBC
RUSICH REChEN'KA
f 01.10.03 GHAZI ARSLAN AURORA x GOLUBKA RUSICH (KORShUNOVA) CELIKOVA E.V. & KORSHUNOVA I.A., Moscow winner - - -
RUS CH
RUSICH FRIVOL'
f 15.08.04 GAZI ARSLAN AURORA x RUSICH ASTORIYa (KORShUNOVA) LEBEDEVA S.G., Moscow winner - - -
RUS CH
RUS EKSTRIM FANTASTIKA
f 20.03.06 DORSDORF REKORD x VASKES VSTREChA (ShITIKOVA) BAKASTOVA A., Moscow winner exc. 1, CW, C Ch NBC
RUS CH
AZARTNAYa
f 04.04.06, PONTII PILAT x GRACIYa IZ SOSNOVOI POLYaNY (LANCOV) LANCOV S.V. Moscow reg. champion exc. 1, W, C Ch NBC
RUS CH
V'YuGA IZ SELA CAREVO
f 20.05.03 ARTIST IZ SELA CAREVO x YaRMARKI IZ SELA CAREVO (VAGINA) VAGINA U.A., Moscow champion exc. 3
RUS CH, BEL, UKR
PAGRANITSJNIKI BODANA
f 24.06.06 MISCHRAN BLACK MAGIC x BLAGORODNJA KRASOTA ZADIRA SEVAST'YaNOV I.O., Moscow champion exc. 2, CC
RUS CH, J CLUB CH
RASKIDA IZ DOMA KARPOVOI
f 11.04.04 MAHNO IZ DOMA KARPOVOI x VASKES USLADA (KARPOVA) KARPOVA N.G., Moscow champion - - -
CH CLUB, RUS, CLUB WINNER
RUSICH OSENNEE SOLNYShKO
f 15.05.03 GHAZI ARSLAN AURORA x ChERNAYa JEMChUJINA IZ RAZDOL'Ya (KORShUNOVA) KORSHUNOVA I.A., Moscow Club Ch exc. 1, W, Best Female, Club Winner
RUS CH,
2-III hare
OAKLARA MARINA BY STARLIGHT
f 31.07.00 OAKLARA SHADOW DANCER x OAKLARA MAUVEEN (MERFI) OSTROVSKAYa M.G., Moscow veteran - - -
3 C Ch NBC
f 15.12.00 PARHAI ZLAT x PROIDOHA (POZNANSKAYa) POZNANSKAYa S.Yu., Moscow veteran exc. 2
CH CLUB, ANKOR
1-III hare
PROIDOHA
f 17.06.98 MIZGIR' x PAVELIKA (POZNANSKAYa) POZNANSKAYa S.Yu., Moscow veteran very good
ChERNAYa POLNOCh' IZ RAZDOL'Ya f 02.07.99 GILYaI RUSICH x RAGNEDA (UVAROV) UVAROV S.B., Moscow veteran exc. 1, CW, Best Veteran

 

Competitions
Best couple
VASKES KONTAKT
VASKES KACCIOPEYa
Owner SOKOLOVA E.A. - - -
VASKES MAVR
VASKES MEChTA
Owner ShIVERSKIH V.S. - - -
BERKUT RUSICH DE L`AERMITAGE D`EOLE
RUSICH OSENNEE SOLNYShKO
Owner KORSHUNOVA I.A. 1 place
EROFEI IZ RAZDOL'Ya
BARYNYa IZ RAZDOL'Ya
Owner UVAROV S.B. 3 place
ZAGAR IZ RAZDOL'Ya
ChERNAYa POLNOCh' IZ RAZDOL'Ya
Owner UVAROV S.B. 2 place
RUSICH GRANAT
RUSICH GVARDIYa
Owner KORSHUNOVA I.A. - - -
RUSICH ARGAMAK
RUSICH YaKUTIYa
Owner KORSHUNOVA I.A. - - -
Best pack
ZAGAR IZ RAZDOL'Ya
EROFEI IZ RAZDOL'Ya
BARYNYa IZ RAZDOL'Ya
Owner UVAROV .. 1 place
Best stud dog
BERKUT RUSICH DE L`AERMITAGED D`EOLE Owner KORSHUNOVA I.A. - - -
PONTII PILAT Owner LANCOV S.V. - - -
ChERNAYa POLNOCh' IZ RAZDOL'Ya Owner UVAROV S.B. 1 place
Best Kennel
VASKES Owner ShIVERSKIH V.S. 3
IZ RAZDOL'Ya Owner UVAROV S.B. 2
IZ DOMA KARPOVOI Owner KARPOVA N.G. - - -
RUSICH Owner KORSHUNOVA I.A. 1
 
Latest news

- 24

© RUSDOG.ru
- AlRy