Home arrow Show results arrow 2006 arrow 10-th National special borzoi show (females, competitions)
Main menu
Language
Login Form
Rambler's Top100
Advertisement
Advertisement
10-th National special borzoi show (females, competitions) Print E-mail
Written by   
10-th National special show
27 may, 2006, Moscow
Judge: R. Homasuridze
Name D. f B. Parents Owner Class Mark, Place
Females
BURYa SNEZhNAYa
15.12.05

Uzor Rus' x Barynya (Masyutina)

Zhukova T., Moscow baby 2 very prom.
SOLOV'EV PANYChKA 22.01.06

Snegovik Homierovich Boldareffchino x Oaklara Marina by Starlight (Ostrovskaya)

Zhukova T., Moscow baby - - -
SOLOV'EV PESNYa
22.01.06

Snegovik Homierovich Boldareffchino x Oaklara Marina by Starlight (Ostrovskaya)

Ostrovskaya M.G., Moscow baby 1 very prom., CW, Best Baby
SOLOV'EV POVEST' 22.01.06

Snegovik Homierovich Boldareffchino x Oaklara Marina by Starlight (Ostrovskaya)

Gol'nikova S, Moscow baby - - -
K-BRUSNIKA
24.09.05

K-Yasen' x Metel' (kennel RAN)

kennel RAN, Moscow puppies prom.
K OZORNITsA
24.09.05

K-Yasen' x Metel' (kennel RAN)

kennel RAN, Moscow puppies prom.
PROIDA
23.09.05

Povesa x Gzhelka iz Dement'eva (Peshkov)

Peshkov A.P., Moscow puppies prom.
PUL'KA
23.09.05

Povesa x Gzhelka iz Dement'eva (Peshkov)

Serova T.G., Moscow puppies prom.
RUSICh TsARITsA OTRADA 06.09.05

Russkii Standart Barhat x Rusich Osennee Solnyshko (Korshunova)

Parichenko E.A., Moscow puppies very prom.
RUSICh TsARSKAYa OHOTA
06.09.05

Russkii Standart Barhat x Rusich Osennee Solnyshko (Korshunova)

Korshunova I.A., Moscow puppies 1 very prom., CW, Best Puppy
SOKOL & K EKATERINA MEDIChI
05.11.05

Dorsdorf Rekord x Lunnaya Raduga Chudo Sveta (Sokolova)

Sokolova E.A., Moscow puppies 2 very prom.
SOKOL & K ELENA PREKRASNAYa
05.11.05

Dorsdorf Rekord x Lunnaya Raduga Chudo Sveta (Sokolova)

Sokolova E.A., Moscow puppies 3 very prom.
SOKOL & K ESENIYa MILOE DITYa
05.11.05

Dorsdorf Rekord x Lunnaya Raduga Chudo Sveta (Sokolova)

Sokolova,Terekov, Moscow puppies 4 very prom.
A-VEDENEYa 17.04.05

Arkan x Arabeska (Surnikova)

Butovitskii L.N., Yaroslavl' junior - - -
ANGARA 31.07.05

Molodets x Artemida (Rozanova)

Rozanova E.V., Tver region junior - - -
ANAKONDA 31.07.05

Molodets x Artemida (Rozanova)

Rozanova E.V., Tver region junior - - -
ISCHYMA HARMONY
20.03.05

Darbaschans Super Strike x Ischyma Comtess (Kirsch)

Golovanova K.A.,., Moscow junior 2 exc.
NORDEN VEST YaRGA 27.03.05

Manitias Krasnyi Oriel x Yantarna (Kovaleva)

Golovanova K.A., Moscow junior - - -
NORDEN VEST YaSNA 27.03.05

Manitias Krasnyi Oriel x Yantarna (Kovaleva)

Kovaleva A.I., Moscow junior - - -
POLONGAIN KAPITOLINA
07.03.05

Ametistovaga Svora Yakhont x Phaedva Polongain Regina (Tuominen ( Finland))

Dzyuba A., Moscow junior exc.
RUSICh H' BELOSNEZhKA
12.04.05

Basurman x Vazhenka (Korshunova)

Korshunova I.A., Moscow junior 3 exc.
RUSICh HVALA
12.04.05

Basurman x Vazhenka (Korshunova)

Podsuhin V.Yu., Moscow junior 4 exc.
RUSICh HVATKA
12.04.05

Basurman x Vazhenka (Korshunova)

Podsuhin V.Yu., Moscow junior exc.
SOLOV'EV LASKA 11.06.05

Snegovik Homierovich Boldareffchino x Atamanka van Wisinskaja (Ostrovskaya)

Lisitsina V., Moscow junior - - -
SOLOV'EV LEGENDA 11.06.05

Snegovik Homierovich Boldareffchino x Atamanka van Wisinskaja (Ostrovskaya)

Gol'nikova S, Moscow junior - - -
SOLOV'EV LUNA
11.06.05

Snegovik Homierovich Boldareffchino x Atamanka van Wisinskaja (Ostrovskaya)

Ostrovskaya M.G., Moscow junior 1 exc., CW, Jun Ch NBC
EKSLIBRIS FAL'KO RUS VED'MA
04.08.05

Zhdan-Dar'yal x Amazonka-Eva (Kostyunina)

Kostyunina V.A., Nizhnii Novgorod junior exc.
GROCC FORVARD ZAZNOBUShKA
03.01.05

Ah Anton x Agata (Shport'ko)

Ivanova N., Moscow intermed. very good
GROCC FORVARD ZOLOTAYa ORHIDEYa
03.01.05

Ah Anton x Agata (Shport'ko)

Romanenkova E.V., Moscow intermed. very good
ISKRISTAYa
25.09.04

Varyag x Zimnii Skazka (Zaharchuk)

Trubitsyna N.O., Moscow intermed. very good
MILAShKA IZ STAROI OHOTY
03.02.05

Baloven' iz Staroi Ohoty x Zabava (Skorin)

Zonova O.A., Kirov intermed. exc.
ODARKA
20.02.05

Hvatai x Zvona (Afonina)

Laryushenkov A.A., Moscow intermed. 4 exc.
RUSICh FINIFT'
15.08.04

Ghazi Arslan Aurora x Rusich Astoriya (Korshunova)

Korshunova I.A., Moscow intermed. 1 exc., CW, C Ch NBC
SOLOV'EV VESNA
28.05.04

Snegovik Homierovich Boldareffchino x Zoraskoje Asmadeika (Ostrovskaya)

Kuz'min V.A., Ostrovskaya M.G., Moscow intermed. 3 exc.
SOLOV'EV VOLYa
28.05.04

Snegovik Homierovich Boldareffchino x Zoraskoje Asmadeika (Ostrovskaya)

Kuz'min V.A., Ostrovskaya M.G., Moscow intermed. 2 exc., CC
ALENUShKA-ALMAZKA
15.01.02

Ofort iz Sela Tsarevo x Smut'yana (Bychkova)

Bychkova O.S., Vologda region open exc.
ARABESKA 08.12.01

Manitias Krasnyi Oriel x Afina (Surnikova)

Varnakova E.G., Yaroslavl' open - - -
BASKA 17.04.04

Korshun x Vorozheya (Belenikina)

Antonov N.E., Kaluga region open - - -
BEREGINYa
17.04.04

Korshun x Vorozheya (Belenikina)

Belenikina N.S., Moscow open very good
BYLINA 17.04.04

Korshun x Vorozheya (Belenikina)

Taganov P.A., Moscow open - - -
GROCC FORVARD DLAN' LADUShKI
24.10.02

Ah Anton x Agata (Shport'ko)

Levina G.V., Moscow open very good
GYuRZA
06.05.04

Yahtamar x Udacha (Runova)

Titova T.G., Vladimir region open exc.
DOROGOI DRUG NADEZhDA 14.03.04

Vaskes Viktor x Gordeya (Vidus)

Vidus G.S., Moscow open - - -
ZhAR PTITsA IZ STAROI OHOTY
30.04.04

Agent 007 iz Staroi Ohoty x Vesta iz Staroi Ohoty (Skorin)

Zonova O.A., Kirov open exc.
KLEOPATRA
09.02.04

Yahtamar x Podruzhka (Mihailova)

Titova T.G., Vladimir region open exc.
MAR'Ya KRASA
04.11.03

Anis x Hvalena (Mokrousova)

Mironova N.M,, Moscow open exc.
PATRIARShIE PRUDY OTLIChKA
19.06.02 Solov'ev Sokolik Yasnyi x Raskida (Pankrat'eva) Pankrat'eva I.A., Moscow open exc.
POHVALA
15.12.00 Parhai Zlat x Proidoha (Poznanskaya) Petrova SV., Moscow open exc.
REZVA IZ DOMA KARPOVOI
01.04.04

Mahno iz Doma Karpovoi x Vaskes Uslada (Karpova)

Plyusnina I.Yu., Kirov open 2 exc., CC
RUSICh OSENNEE SOLNYShKO
15.05.03

Ghazi Arslan Aurora x Chernaya Zhemchuzhina iz Razdol'ya (Korshunova)

Parichenko, Korshunova, Moscow open 1 exc., CW, C Ch NBC
RUSICh PELAGEYa
31.07.03

Ghazi Arslan Aurora x Almazka Rusich (Korshunova)

Korshunova I.A., Moscow open 4 exc.
SKAZKA IZ DOMA KARPOVOI
25.05.04

Nezhinskii iz Doma Karpovoi x Zadumka (Karpova)

Gurylev V.K., Moscow open 3 exc.
HEPI HEPRI SERAFIMA
15.04.01

Mikel'anzhelo Hegerova x Hepi Hepri Metelitsa (Mostyaeva, Filina)

Filina L.L., Gordeeva N., Moscow open very good

Interchampion, Ch Russia, Vice - Ch Europe, 1-III hare, certificate of borzoi-race
ATAMANKA VAN WISINSKAJA

12.04.01

Leicros Russian Ztorm Clouds x Undra van Wisinskaja (Gillemot (Belgian))

Ostrovskaya M.G., Moscow working 1 exc., CW, C Ch NBC, Ch NBC, Best Female
1-III hare
AFELIYa
06.03.03

Ofort iz Sela Tsarevo x Afina (Fedorov)

Fedorov A.L., Yaroslavl' working - - -
Working Ch Russia
GREZA
07.03.03

Ruslan Charodei x Lukavka (Gol'dinova)

Paramonova E.M., Saint-Petersburg working - - -
3-III wolf
DANAYa
08.07.99

Goritsvet Shelk' x Femida (Roschina)

Davydenko K.N., Moscow working - - -
DERZA
10.05.04

Slavnyi x Danaya (Davydenko)

Zabelkina M.A., Moscow working very good
ZhURAVKA IZ STAROI OHOTY
30.04.04

Agent 007 iz Staroi Ohoty x Vesta iz Staroi Ohoty (Skorin)

Bychkova O.S., Moscow working 4 exc.
1-III hare
3AMANIHA IZ LOSINKI
18.01.04

Galitsin iz Krylatoi Legendy x Pustel'ga iz Losinki (Ignatova)

Ignatova T.L., Moscow working exc.
2-III hare, C Ch NBC
K-ZOLUShKA
12.08.01

Kozyr' x Groza (Gabidzashvili)

kennel RAN, Moscow working exc.
1-III hare
RUSICh REChEN'KA
01.10.03

Ghazi Arslan Aurora x Golubka Rusich (Korshunova)

Tselikova E.M., Korshunova I.A., Moscow working 3 exc.
1-III hare
RUSICh RYaBINKA
01.10.03

Ghazi Arslan Aurora x Golubka Rusich (Korshunova)

Tselikova E.M., Korshunova I.A., Moscow working exc.
4- II , 2-III, 1-II in pair
ShALISh'
15.04.98

Al'debaran de Nobile Vel'trus x Esta (Kraineva)

Sobennikov D.B., Moscow working 2 exc., CC
CAC
BLAGAYa VEST' IZ RAZDOL'Ya
30.04.02

Chernyi Monarh iz Razdol'ya x Ragneda (Uvarov)

Uvarov SB., Moscow winners 4 exc.
2xCAC
ZABAVA
04.04.01

Sverkai x Zavitushka (Skorin)

Nizhnii Novgorod winners - - -
CAC, 2xC Ch NBC
PEChUGA
15.12.00

Parhai Zlat x Proidoha (Poznanskaya)

Poznanskaya S.Yu., Moscow winners very good
Ch RKF, , 2-III hare, CAC, 2xC Ch NBC
PRUZhANA
14.03.04

Basurman x Pechuga (Poznanskaya )

Orlova M.O., Moscow winners 3 exc.
3xCAC, 3xC Ch NBC
RASKIDA IZ DOMA KARPOVOI
11.04.04

Mahno iz Doma Karpovoi x Vaskes Uslada (Karpova)

Orlova M.O., Moscow winners 2 exc., CC

Jun Ch Russia, Ch Russia, certificate of borzoi-race, 3 CACL
RUSICh OPROMET'

15.05.03

Ghazi Arslan Aurora x Chernaya Zhemchuzhina iz Razdol'ya (Korshunova)

Korshunova I.A., Moscow winners 1 exc., CW, C Ch NBC
Ch Russia, C Ch NBC
BURKA IZ SELA TsAREVO
12.05.02

Apraksin x Ohra (Vagina)

Krasnoperova E.A., Moscow. champ. exc.
Ch Russia, RKF
VASKES USLADA
16.12.99

Charodei Chernyi x Naryadnaya (Shiverskih)

Karpova N.G., Moscow champ. 3 exc.
Ch Russia, RKF
V'YuGA IZ SELA TsAREVO
20.05.03

Artist iz Sela Tsarevo x Yarmarka iz Sela Tsarevo (Vagina)

Vagina U.A., Moscow champ. exc.
Ch Russia
GOLUBUShKA - LYuBUShKA
26.04.99

Naperstnik x Nezhna Laskovaya (Musienko)

Musienko N.E.,
Moscow region

champ. - - -

Grandchampion, Ch Russia, RBC, certificate of borzoi-race
LUNNAYa RADUGA ChUDO SVETA

04.11.02

Mizgir' x Pavelika (Poznanskaya)

Sokolova E.A., Moscow. champ. 2 exc., CC
Ch RBC, ANKOR, 2xCAC, 1- III hare
PROIDOHA
17.06.98

Mizgir' x Pavelika (Poznanskaya)

Poznanskaya S.Yu., Moscow champ. exc.
Ch Russia
SOLOV'EV YaShMA
26.12.03

Manitias Krasnyi Oriel x Oklara Marina by Starlight (Ostrovskaya)

Ostrovskaya M.G., Moscow champ. 1 exc., CW, C Ch NBC

Ch Inter ,Ch Russia, , Ukraine, 1-III hare, certificate of borzoi-race
ChERNAYa POLNOCh' IZ RAZDOL'Ya

02.07.99

Gilyai Rusich x Ragneda (Uvarov)

Uvarov S. B.,
Moscow

champ. 4 exc.
Ch Russia
YaRMARKA IZ SELA TsAREVO
05.03.99

Antei Moya Radost' x Step' (Vagina)

Vagina U.A.,
Moscow
champ. - - -
Ch Russia, Georgia, appraisal, 1-II, 7-III hare; 1- II , 1-II in pair - fox
ZORASKOE ASMADEIKA
  Sirhan Pushkin Antonovich x Zora Siglavi (Zwaheen) Ostrovskaya M.G., Moscow veteran 1 exc., CW, Best Veteran
Ch Russia, 2-III hare
OHRA
23.07.93 Blistai x Step' (Vagina) Vagina U.A., Moscow veteran - - -
Ch Russia, 6-III hare
RASKIDA
04.10.96 Al'debaran de Nobile Vel'trus x Dalila (Pankrat'eva ) Pankrat'eva I.A., Moscow veteran 2 exc.
Ch of appraisal, 5-II, 6-III hare
TIRANKA
29.04.94

Efim x Razletka (Orlova)

Orlova M.O., Moscow veteran - - -

NBC - National Borzoi Club
C Ch NBC - Candidate to National Borzoi Club Champion


Competitions
Best couple
ChERNYJ MONARH IZ RAZDOL'Ya
BLAGAYa VEST' IZ RADOL'Ya
Uvarov S.B. 1 place

ZAGAR IZ RAZDOL'Ya
ChERNAYa POLNOCh' IZ RAZDOL'Ya

Uvarov S.B.  

BASURMAN
PRUZhANA

Orlova M.O.  

DORSDORF REKORD
LUNNAYa RADUGA ChUDO SVETA

Vladimirova Yu.S., Sokolova E.A.  

RUSICh HOROSh
RUSICh H`BELOSNEZhKA

..  


Korshunova I.A.  

RUSSKIJ STANDART BARHAT
RUSICh CARICA OTRADA

Parichenko E. A.  

HEPI HEPRI SOKOL
HEPI HEPRI SERAFIMA

Filina L.L.  
Best pack

ChERNYJ MONARH IZ RAZDOL'Ya
BLAGAYa VEST' IZ RAZDOL'Ya
ZAGAR IZ RAZDOL'Ya

.. 1 place

RUSICh HOROSh
RUSICh HRIZOLIT
RUSICh H ` BELOSNEZhKA

Korshunova I.A.  
Best stud-dog
VASKES USLADA
Karpova N.G. 1 place
BASURMAN
Orlova M.O.  
SNEGOVIK HOMIEROVITCH BOLDAREFFCHINO
Ostrovskaya M.G.  
Best kennel
RUSICh Korshunova I.A. 1 place
SOLOV'EV Ostrovskaya M.G.  
iz RAZDOL'Ya Uvarov S.B.  
 
© RUSDOG.ru
- AlRy