Home arrow Show results arrow 2006 arrow 10-th National special Borzoi show (males)
Main menu
Language
Login Form
Rambler's Top100
Advertisement
Advertisement
10-th National special Borzoi show (males) Print E-mail
Written by   
10-th National special show
27 may, 2006, Moscow
Judge: R. Homasuridze
Name D. f B. Parents Owner Class Mark, Place
Males
SOLOV'EV PEGAS 22.01.06

Snegovik Homierovich Boldareffchino x Oaklara Marina by Starlight (Ostrovskaya)

Tsygankova E.E., Moscow. baby - - -
SOLOV'EV PERESVET 22.01.06 Snegovik Homierovich Boldareffchino x Oaklara Marina by Starlight (Ostrovskaya) Zhukova T., Moscow baby - - -
NORDEN LIHT NOYaBR'
30.08.05

Girei iz Krylatoi Legendy x Alenka iz Sela Tsarevo (Yakovleva)

Ermakov G.N., Moscow region. puppies promis.
PROKAZNIK 23.09.05

Povesa x Gzhelka iz Dement'eva (Peshkov)

Nemuhin A.A., Moscow puppies - - -
RUSICh TsAR' IZYuBR
6.09.05

Russkii Standart Barhat x Rusich Osennee Solnyshko (Korshunova)

Korshunova I.A., Moscow puppies 1 very promis., CW
SOKOL I & K EVGENII ONEGIN
5.11.05

Dosdorf Rekord x Lunnaya Raduga Chudo Sveta

Vladimirova Yu.S., Sokolova E.A., Moscow puppies promis.
SOKOL I & K ENISEI
5.11.05

Dorsdorf Rekord x Lunnaya Raduga Chudo Sveta (Sokolova)

---
Ivanovo
puppies promis.
SOKOL I & K ERMAK POKORITEL' SIBIRI
5.11.05

Dorsdorf Rekord x Lunnaya Raduga Chudo Sveta (Sokolova)

Ermakov E.A., Moscow region. puppies promis.
SOKOL I & K EROFEICh
5.11.05

Dorsdorf Rekord x Lunnaya Raduga Chudo Sveta (Sokolova)

---
Moscow
puppies 2 very promis.
A - VEZUVII 17.04.05

Arkan x Arabeska (Surnikova)

Kravtsova E.K., Yaroslavl'. junior - - -
ATOMAN
2.04.05

Anis x Sof'ya (Loseva)

Gurylev V.K., Moscow junior very good
GRIDEN'
12.08.05

Ataman x Zabava (Malling)

Gurylev V.K., Moscow. junior exc.
NAUM 25.06.05

Yasen' x Ariel' Krasa Polei (Matyuhin)

Smirnova I.E., Yaroslavl' junior - - -
NORDEN VEST YaRYI 27.03.05

Manitias Krasnyi Oriel x Yantarna (Kovaleva)

Tsygankova E.E., Moscow. junior - - -
RAZGULYaI RODNOI
08.03.04

Solov'ev Ulan Udaloi x Razgulyai Ryabina (Molev)

Kuchko L.B., Moscow junior 4 exc.
RUSICh HOROSh
12.04.05

Basurman x Vazhenka (Korshunova)

Korshunova I.A., Moscow junior 3 exc.
RUSICh HRIZOLIT
12.04.05

Basurman x Vazhenka (Korshunova)

Korshunova I.A., Moscow junior 1 exc., CW, JunCh NBC, Best Junior
CARS IVANS FARAON
02.05.05

Velikii Bonopart iz Razdol'ya x Borscana Rag Doll (Estonia)

Prihod'ko V.N., Krasnodar region junior 2 exc.
SLAVNYI DRUG SERDEChNYI 31.01.05

Pobedim x Lyalya (Zyuzgin)

Vidus G.S., Moscow. junior - - -
SOLOV'EV LIVEN' 11.06.05

Snegovik Homierovitch Boldareffchino x Atamanka van Wisinskaja (Ostrovskaya)

Belyakov E.E., Moscow junior - - -
EKSLIBRIS FAL'KO RUS VEDUN
04.08.05

Zhdan-Dar'yal x Amazonka Eva (Kostyunina)

Kostyunina V.A., Nizhnii Novgorod. junior very good

JunCh Russia
ALMAZ PRINCE MIERZALOSC BORZOI

19.10.04

Orel des Princess de Kazan x Wonna Wiosna Stepowy (Stinner)

Korshunova I.A., Moscow intermed. 1 exc., CW, C Ch NBC
1-III hare
VEGA ShELK AZOV
28.06.04

Anis x Vega Shelk S-Ekaterina Velikaya (Panteleeva)

Filatov A.A., Moscow intermed. very good
VEGA ShELK ARHIP
28.06.04

Anis x Vega Shelk S-Ekaterina Velikaya (Panteleeva)

Konovalova K.P.,
Moscow region.

intermed. very good
ARAKS
19.05.04

Almaz x Arabeska (Surnikova)

Sazonova N.V., Moscow open 1 exc., CW, C Ch NBC
KASKAD
09.02.04 Yahtamar x Podruzhka (Mihailova) Mihailova I.V., Moscow open very good
K-YaSEN'
05.06.03

Korshun x K-Selena (kennel RAN)

kennel RAN, Moscow open good
LEL' IZ DOMA KARPOVOI 15.01.02

Nayan x Amagamma Mila (Karpova)

Malling T., Moscow open - - -
Ch Russia, Bielorussia
1-III hare
LYuBIM IZ DOMA KARPOVOI
15.01.02

Nayan x Amagamma Mila (Karpova)

Serova T.G., Moscow open very good
PARAMON
14.03.04

Basurman x Pechuga (Poznanskaya)

Poznanskaya S.Yu., Moscow

open very good
1-III hare
SOLOV'EV RASSVET
10.09.03

Manitias Krasnyi Oriel x Lapushka iz Zolotoi Svory (Ostrovskaya)

Ivanova Yu.I., Moscow open 2 exc., CC
1-II, 4-III hare
ARKAN
09.04.03 Almaz x Udacha (Surnikova) Surnikova E. V., Tver region working - - -
certificate of borzoi-race, 2-III hare, C Ch NBC, CACL
GIREI
07.03.03

Ruslan Charodei x Lukavka (Gol'dinova)

Paramonova E.M.,
Saint-Petersburg
working - - -
2-III hare, C Ch NBC
3IMOGLYaD
3.02.03

Russkaya Vol'nitsa Mazai x Shalish' (Sobennikov)

Sobennikov D.B.,
Moscow
working 1 exc., CW, C Ch NBC, Ch NBC, Best male, BOB

Ch Russia, 1-III hare, certificate of borzoi-race
MAHNO IZ DOMA KARPOVOI

17.01.02

Charodei Chernyi x Amagamma Molniya (Karpova)

Ledneva I.V.
Moscow
working 4 exc.
1-III hare
SLAVNYI
04.05.01

Basurman x Pelageya Yasnaya (Kozlov)

Davydenko K.N., Moscow region. working very good
1-III hare
SOLOV'EV KADET
8.07.00

Al'debaran de Nobile Vel'trus x Stepnaya Krasa (Ostrovskaya)

Glinkina S.G., Moscow working exc.

Jun Ch Europe, Ch Russia, Working Ch Russia , 1- II, 1-III hare
SOLOV'EV ULAN UDALOI

01.06.03

Snegovik Homierovich Boldareffchino x Zoraskoe Asmadeika (Ostrovskaya)

Ostrovskaya M.G.
(Moscow)
working 2 exc., CC
certificate of borzoi-race
RUSSKII STANDART BARHAT
16.09.03

Gilyai Rusich x Ekslibris Canes Beloe Notshi (Ivashin)

Parichenko E.A., Korshunova I.A.
( Moscow)
working 3 exc.

Ch Russia, Bielorussia, Ukraine
certificate of borzoi-race, 1-II hare
ChERNYI MONARH IZ RAZDOL'Ya

02.07.99

Gilyai Rusich x Ragneda (Uvarov)

Uvarov SB., Moscow working exc.
2-II,1-III hare
YaSEN'
20.11.01

Tarzai x Almazka (Matrosov)

Matyuhin E.D., Kostroma region working - - -
CAC
ANZOR
26.04.02 Al'debaran de Nobile Vel'trus x Zadira (Surnikova) Zaharenko D.V., Moscow winners 4 exc.
2xCAC, C Ch NBC
BARHATNYI VEChER
19.09.01 Manitias Krasnyi Oriel x Agava Hassini (Krest'yaninov) Krest'yaninov A., Moscow winners - - -
Ch RKF
BOYaRIN ZAHARII
21.02.03 Zlodei Danila x Roksana (Rozanova) Ledneva I.V., Moscow winners 3 exc.
CAC
DERZAI
10.05.04 Slavnyi x Danaya (Davydenko) Orlov D.K., Moscow winners exc.
Ch Russia, Bielorussia, RKF, CAC, CACIB
3AGAR IZ RAZDOL'Ya
25.05.04 Staraja Russa Babitzin x Chernaya Polnoch' iz Razdol'ya (Uvarov) Uvarov SB., Moscow winners 2 exc., CC
3 C Ch NBC
LADNYI
06.03.01 Parhai Zlat x Podruzhka (Mihailova) Oleinikov O.S., Moscow region. winners exc.
Jun Ch Russia, Jun Ch RBC, 2xCAC
PONTII PILAT
14.03.04 Basurman x Pechuga (Poznanskaya) Lantsov S, Moscow region. winners exc.
3 CAC, C Ch NBC
RUSICh SAPFIR
12.11.03

Gilyai Rusich x Naomi (Korshunova)

Korshunova I.A., Moscow winners 1 exc., CW, C Ch NBC

Grand Champion Russia, Ch Russia, RBC, RKF, appraisal, 3-II, 3-III hare
ALMAZ

17.10.99

Al'debaran de Nobile Vel'trus x Zadira (Surnikova)

Surnikova E.V., Tver region champ. - - -

Grand Champion Russia, Ch Russia, RBC, RKF, RFOS, 1- III hare
ANIS

04.06.00

Esaul ot Segoi x Arnika Hassini (Mironov)

Mironov V., Moscow champ. exc.
Ch Russia, 2xCh RKF
ARTIST IZ SELA TsAREVO
14.06.00

Terzai x Osen' iz Sela Tsarevo (Vagina)

Vagina U.A., Moscow champ. very good
Grand Champion, Ch Russia, RBC, appraisal, 2-II hare
BASURMAN
13.04.97

Magnat x Tiranka (Orlova)

Orlova M.O., Moscow champ. exc.

Grand Champion, Ch Russia, RKF, RBC; CACIB, 1-III hare, certificate of borzoi-race
DORSDORF REKORD

16.07.00

Letai x Basandrin Bespodobnavya Yashma (Dorogova)

Vladimirova, Sokolova,
Moscow.

champ. 3 exc.
Ch Russia, 3 C Ch NBC, 1-III hare
ZVEZDNYI VETER IZ KRYLATOI LEGENDY
8.04.03

Galitsii iz Krylatoi Legendy x Poteha iz Losinki (Bagreeva)

Bagreeva I.S., Moscow champ. disqualification
(aggression)
Ch Russia
NABEG
29.05.02

Al'debaran de Nobile Vel'trus x Nasta Donskoi Ohoty (Zavorina)

Zaharenko D.V., Moscow champ. 4 exc.
Ch Russia
NEZhINSKII IZ DOMA KARPOVOI
27.07.02

Inok iz Zolotoi Svory x Vaskes Uslada (Karpova)

Karpova N.G., Moscow champ. 2 exc., CC

Ch Inter, Ch Russia, Rumania, Slovakia, Estonia, RKF;
Ch Russia borzoi-race, 1-III hare
SNEGOVIK HOMIEROVICH BOLDAREFFCHINO

13.05.01

Lyskovo Serafimovich De La Tour D'Aragon (France)

Ostrovskaya M.G., Moscow champ. 1 exc., CW, C Ch NBC
Ch Russia
HEPI HEPRI SOKOL
15.04.01

Mikel'anzhelo Hegerova x Hepi Hepri Metelitsa (Mostyaeva, Filina)

Filina L.L., Moscow champ. very good
Ch Russia
YaHTAMAR
02.05.01

Parhai Zlat x Katen'ka (Kondakova)

Mihailova I.V., Moscow champ. exc.
3 CAC, C Ch NBC
VIKING IZ STAROI OHOTY
10.02.98 Zhar x Smut'yana (Skorin) Skorin Yu.I., Moscow veteran 1 exc., CW
Ch RFOS, 2 CAC, 1-III hare
PALACh
15.06.96

Magnat x Pavelika (Poznanskaya)

Poznanskaya S.Yu., Moscow veteran - - -
Ch of appraisal, 2-II, 3-III hare,
Terzay
29.04.96 Efim x Razletka (Orlova) Orlova M.O., Moscow veteran 2 exc.

NBC - National Borzoi Club
C Ch NBC - Candidate to National Borzoi Club Champion

 
© RUSDOG.ru
- AlRy